دلمه کلم پیچ

مواد لازم :برای ۵-۶ نفر
کلم پیچ :یک عدد متوسط

مواد لازم برای داخل دلمه :
گوشت :300گرم
برنج خشک :4/3 لیوان
لپه :4/1 لیوان
پیاز :یک عدد
سیر :دوحبه
رب گوجه :دو قاشق غذا خوری
نمک وفلفل : به میزان لازم
زردچوبه :نصف قاشق چایخوری
ادویه کاری :یک قاشق چایخوری
سبزی دلمه شامل سبزی های معطر :در صورت دلخواه نصف لیوان که البته من استفاده نکردم .

مواد لازم برای سس دلمه
رب گوجه :سه قاشق غذا خوری
ادویه کاری یک قاشق چای خوری که البته میزان آن دلخواه هست
شکر :یک قاشق غذا خوری
پیاز :5 عدد
نمک وفلفل وروغن وزعفران :به میزان لازم
سرکه :۴ قاشق غذا خوری
آب :نصف لیوان

طرز تهیه:

ابتدا مواد داخل دلمه را حاضر می کنیم .نکته مهم اینه که همه مواد باید نیم پز باشند( البته بعضی ها اصلا مواد داخل دلمه را نمی پزند ).به این صورت که برنج را به صورت زنده آبکش می کنیم .
لپه را هم باکمی نمک واب می گذاریم کمی بپزه .سیر رنده شده وپیاز خورده شده را تفت می دهیم وبعد گوشت چرخ کرده را به آن اضافه می کنیم ومدتی مجددا تفت می دهیم ورب گوجه وادویه ونمک وفلف زرد چوبه را هم به آن اضافه می کنیم .از روی حرارت برمی داریم ولپه وبرنج نیم پز را هم به آن می افزاییم .در صورت استفاده از سبزی ،در این مرحله می افزاییم .

حالا می رویم سراغ کلم .برای جدا کردن برگهای کلم باید حوصله داشته باشیم ابتدا با چاقو محل اتصال برگ ها را برش می زنیم وبعد به ارامی یکی یکی برگها را را ازاد می کنیم .برگ های کلم را به مدت ده دقیقه در اب وکمی سرکه کی جوشانیم (سرکه بوی خاص کلم را از بین می بره )به طوریکه فقط کمی نرم بشه .وبع کلم ها را ابکش می کنیم .
قبل از پچیدن دلمه ها پنج تا پیاز را خلالی خورد می کنیم و در روغن در کف همون قابلمه ای که می خواهیم دلمه را در آن بپزیم سرخ می کنیم و ادویه و زرد چوبه رامی افزاییم وکوچولو تفت می دهیم حدود دوسوم ان را برای سس دلمه بر میداریم.وبقیه را کف قابلمه جا می گذاریم .

سپس شروع می کنیم به پیچیدن دلمه ها به این صورت که مثل بقچه ،حدود یک قاشق نیم مواد داخل دلمه می گذاریم .
ابتدا سمت چپ را به داخل برمیگردانیم .اگه رگبرگ های دلمه خیلی بزرگ بود می تونید با چاقو قسمتی از آن را بردارید واین قسمت برش داده شده یکی از خط های محل تا شدن دلمه باشه .

دلمه ها را به اینصورت کف قابلمه می چینیم . تمام مواد سس (شامل رب وشکر وسرکه )را با هم مخلوط می کنیم .وبه پیاز داغ اضافه می کنیم .وروی دلمه ها می ریزیم وبا حرارت خیلی کم می گذاریم پخته بشه (در قابلمه باید بسته باشه).در واقع دلمه ها با بخار پخته می شه ونیاز به آب بیشتری نداره .حدود سه ربع ساعت پخت زمان می بره .

نکته مهم :بعد از پخته شدن دلمه ها لطفا صبر کنید دلمه ها کمی خنک بشه وبعد آنرا در ظرف مناسب بکشید .اگه داغ داغ دلمه هارا برداریم باز می شند وظاهر جالبی پیدا نمی کنه .

/ 0 نظر / 11 بازدید